Kā mazināt pavasara ziedputekšņu alerģiju?

Pavasara pirmās vēsmas priecē lielāko daļu cilvēku, tomēr apmēram 15 – 20% sabiedrības daļas pavasari uztver ar dalītām emocijām, jo līdz ar pirmajām lazdu ziedēšanas dienām martā sākas aktīvākais ziedputekšņu alerģijas jeb polinozes laiks. Vēlāk lazdām pievienojas alkšņi, apses, oši un citi augi.

Speciālisti ziedputekšņu ziedēšanas laikā iesaka:

  • katru dienu mazgāt matus, jo tajos sīku puteklīšu veidā sabirst ziedputekšņi;
  • apģērbu, uz kura var atrasties ziedputekšņi, neienest guļamistabā;
  • naktīs nav ieteicams turēt atvērtu logu;
  • plānojot atvaļinājumu, labāk izvēlēties tieši ziedputekšņu laiku un doties atpūsties jūras tuvumā vai kalnos.

Protams, smagākos alerģijas gadījumos neiztikt bez medikamentiem. Mūsdienās ir pieejami labi, miegainību neizraisoši antihistamīni, tie nav kaitīgi arī ilgstoši lietojot.


"To cilvēku skaits, kuriem ir dažādu alergēnu izraisīta alerģija, mūsu vides un ekoloģijas ietekmē arvien vairāk palielinās, tādēļ mediķi visā pasaulē mēģina arvien dziļāk izpētīt iemeslus, kādēļ cilvēka organisms šādi reaģē, kā arī meklē veidus, kā veiksmīgāk no alerģijas atbrīvoties vai atvieglot tās simptomus", saka klīnikas Premium Medical otolaringoloģe Ramona Markuse. Speciāliste piemin ASV mediķu secinājumu, ka pastāv saistība starp pazeminātu D vitamīna līmeni asinīs un organisma tendenci uz alerģiju. Ir veikti pētījumi, kas liecina, ka tieši sievietēm ar alerģisku rinītu (visbiežākā no alerģiskajām slimībām) biežāk ir pazemināts D vitamīna līmenis asinīs.


Ar jēdzienu D vitamīns saprot dažādu taukos šķīstošu vitamīnu kopu, kuri regulē kalcija balansu organismā un minerālvielu sastāvu kaulos. D vitamīnu organisms uzņem ar atsevišķiem pārtikas produktiem (olas dzeltenumu, aknām, dzīvnieku taukiem, raugu, treknām zivīm u.c.), bet visvairāk (90%) un vieglāk – saules ultravioletā starojuma ietekmē.


Ramona Markuse aicina arī alerģisku iesnu gadījumos izvairīties no pašu izraudzītu acu vai degunu pilienu lietošanas, jo tas var situāciju tikai pasliktināt. Svarīgi ir saprast, vai aizliktā deguna un asarojošo acu iemesls ir alerģija, vai tomēr iesnas, kāds vīruss vai infekcija.


Svarīgi atcerēties, ka alerģija var parādīties jebkurā vecumā. Lai gan parasti tā sākas jau bērnībā vai jaunībā, arvien biežāk novērojami arī gadījumi, kad alerģija pirmo reizi parādās cilvēkiem pieaugušā vecumā.

 

Gudriem.lv,
Raksts ir publicēts Gudrās informācijas kumosiņš.