Jaunā gada sagaidīšanas ticējumi

Jaunais gads ir svētki, kurus katru gadu svin visā pasaulē. Lai gan Jaunā gada svinēšanas laiks atsevišķās valstīs ir atšķirīgs, lielākaja daļā pasaules valstu Jauno gadu svin 31. decembrī, kad pusnaktī beidzas vecais gads un sākas jaunais kalendārais gads.

Jaunā gada sagaidīšana daudziem asociējas ar šampanieša glāžu saskandināšanu pusnaktī un svētku uguņošanu, taču, līdzīgi kā Ziemassvētki, arī Jaunais gads ir tradīcijām un ticējumiem bagāts svētku laiks. Turpinājumā piedāvājam iepazīties ar Jaunā gada tradīcijām Latvijā un pasaulē.

 

Latvijā

  • - Vecgada vakarā uz galda jāpasniedz zirņi, cūkas galva, alus, maize, lai nākamajā gadā nekā netrūktu;
  • - Vecgada vakarā jāēd zivis, kuru zvīņas pēcāk jāliek makā, lai jaunajā gadā netrūkst naudas;
  • - Senlatviešiem izplatīta tradīcija bija iešana ķekatās, kad cilvēki uzvilka dažādas maskas, piemēram, zirga, lāča, dzērves, čigāna vai nāves maskas;

  • - Lai nākamie 12 gada mēneši būtu veiksmīgi, senlatvieši uzskatīja, ka galdā jāliek 12 ēdieni, kuriem tika piedēvēta simboliska nozīme, piemēram, pīrādziņi simbolizē mājīgumu, āboli skaistumu, zirņi, lai nākamajā gadā nevajadzētu raudāt u.c.;

  • - Ticējumos teikts, ka Jaungada naktī sapnī redzētais nākamajā gadā piepildīsies;
  • - Vecgada vakarā jāēd skābi kāposti, lai apēstu skābumu, kas radies pagājušajā gadā;
  • - Jaunā gada pirmajā dienā nedrīkst slaucīt putekļus, jo tā var aizslaucīt veiksmi.
 

Ekvadorā Jaunais gads tiek sagaidīts, dedzinot putnu biedēkļus, kuri piebāzti ar dažādiem papīriem un fotogrāfijām, kuras uzņemtas iepriekšejā gadā, tiek uzskatīts, ka tad Jaunajā gadā veiksies.

Dienvidāfrikas valstīs tic, ka krāsa, kādā ir cilvēka apakšveļa vecgada vakarā, noteiks nākamā gada veiksmi, piemēram, sarkana apakšveļa nozīmē, ka jaunajā gadā cilvēks atradīs mīlestību, zelta – bagātību, balta – mieru.

Rumānijā vecgada vakarā cilvēki upēs met monētas, lai piesaistītu veiksmi jaunajā gadā.

Puertoriko vecgada vakarā cilvēki pa logiem lej ārā ūdeni no iepriekš piepildītiem ūdens spaiņiem, ticot, ka tā izdosies aizdzīt ļaunos garus.

Bolīvijā kūkās mēdz iecept naudas monētas un tās pasniegt vecgada vakarā – tas, kurš atradīs monētu, tam nākamajā gadā veiksies.

Dānijā ir tradīcija pie kaimiņu durvīm sasist traukus, un jo vairāk sadauzītu trauku atrodas pie mājas durvīm, jo lielāka veiksme sagaidīs nākamajā gadā.

Spānijā un Latīņamerikā pieņemts pusnaktī apēst 12 vīnogas – tas nesīs laimīgu jauno gadu.

Nīderlandē, lai atbrīvotos no vecā un aicinātu jaunajā gadā jaunas lietas, ugunskuros tiek sadedzinātas Ziemassvētku eglītes, kā arī tiek rīkota svētku uguņošana.

Brazīlijā vecgada vakarā cilvēki met okeānā baltus ziedus un ievēlas vēlēšanās, ticot, ka Jūras dieviete tās jaunajā gadā piepildīs.

Kolumbijā vecgada vakarā visur jānēsā līdzi čemodāns, lai nākamais gads būtu bagāts ar ceļojumiem un piedzīvojumiem.

Vjetnamā tiek uzskatīts, ka cilvēks kļūst par vienu gadu vecāks nevis savā dzimšanas dienā, bet Jaungada naktī, tāpēc Jaunajā gadā pieņemts radiem un draugiem dāvināt persiku zariņus.

Panamā, lai atbrīvotos no ļaunuma, ko nesis iepriekšējais gads, ierasts ugunskuros dedzināt lelles ar slikto cilvēku attēliem – tie var būt arī populāru un valstī svarīgu cilvēku attēli.

Gudriem.lv,
Raksts ir publicēts Gudrās informācijas kumosiņš.