Pareizā aizdevuma izvēle

Rodoties situācijai, kad nepieciešams īstermiņa aizdevums, ir ļoti svarīgi izvēlēties to kredīta veidu, kas būs piemērotākais konkrētajam mērķim. Tas ne tikai palīdzēs ieekonomēt naudu, bet arī aizņēmējam būs vieglāk to atdot. Gudriem.lv piedāvā piecas dzīves situācijas, kurās cilvēkam var rasties nepieciešamība pēc naudas, un iesaka optimālos kreditēšanas variantus.

 

Pirmā situācija – ģimenei steidzami nepieciešams veikt nelielu remontu dzīvoklī, taču renovācijas kopējā summa nav zināma. Visticamāk, izdevumi būs 600 līdz 1000 eiro robežās, kā arī remonta izmaksas būs jāsedz pa daļām divu mēnešu garumā.

Šajā gadījumā vispiemērotākais būs overdrafts. Ja jums vēl nav overdrafta, noformēt to ir diezgan vienkārši, taču ar noteikumu, ka algu saņemat bankā un jums nav citu kredītsaistību. Varat pieprasīt overdraftu savā bankā – pieteikuma izskatīšanas laiks ir ne ilgāks par divām līdz trim dienām. Banka pēc likuma piešķir overdraftu jūsu algas apmērā vai nedaudz mazāk. Ja alga ir 1000 eiro, banka izsniegs vēl 700 – 1000 eiro. Rezultātā būs pieejami 1700 līdz 2000 eiro (kopā ar algu). Overdrafta pluss šajā gadījumā ir tas, ka naudu var tērēt pakāpeniski un pēc nepieciešamības. Piemēram, ja kaut kādu iemeslu dēļ remonts ievelkas, tas nav nekas traģisks – vajadzīgā summa pieejama jebkurā brīdī, kaut pēc gada, bet procenti bankai būs jāmaksā vien no izmantotās overdrafta summas.

 

Otrā situācija – ģimene plāno oktobrī doties atvaļinājumā, taču jūnijā pamana ļoti izdevīgu lidmašīnas biļešu un viesnīcas piedāvājumu. Visas summas, kuru samaksāt par biļetēm un viesnīcu, pagaidām nav, taču ir skaidrs, ka jāpērk tagad, jo vēlāk šis piedāvājums vairs nebūs pieejams.

Šajā gadījumā labākā izvēle – kredītkarte ar kredītlimitu. Pirmkārt, noformējot kredītkarti, jūs iegūsiet papildu naudas līdzekļus, jo nav zināms, vai citā valstī jūsu debetkarte, kurā saņemat algu, būs derīga. Otrkārt, jūs iegūsiet kredītlimitu, kas būs vismaz 100% no jūsu algas apmēra. Ja alga ir 1000 eiro, banka jums izsniegs vēl 1000 eiro. Visbeidzot, ar kredītkarti var apmaksāt lidmašīnas biļetes, rezervēt viesnīcas un segt izdevumus par auto nomu. Vēl viens ļoti būtisks kredītkartes pluss – bezmaksas ceļojumu apdrošināšana, kas iekļauta vairumā kredītkaršu piedāvājumu.

 

Trešā situācija – ģimenei ir radusies vajadzība nomainīt sadzīves tehniku  jāiegādājas jauns televizors vecā, nestrādājošā vietā, kā arī jānomaina cepeškrāsns, kas sākusi niķoties. Kopējie izdevumi – aptuveni 800 līdz 900 eiro.

Piemērotākā izvēle – patēriņa kredīts. Sadalot nepieciešamo kredīta summu uz gadu, tiek iegūts pieņemams mēneša maksājums un vairs nav nepieciešamības krāt naudu, kā arī jauno lietu var izmantot uzreiz. Svarīgi – patēriņa kredīta nodrošināšanai nav nepieciešama ķīla, pietiek ar jūsu ienākumiem, taču tiem jābūt regulāriem un oficiāliem. Aizņēmuma summai jābūt līdzsvarā ar jūsu ienākumiem, ikmēneša maksājums nedrīkst iedragāt jūsu ģimenes budžetu – kopējās kredīta izmaksas nevar pārsniegt 40% no jūsu algas. Patēriņa kredītu ir iespējams atgriezt pirms laika. 

 

Ceturtā situācija – ģimenei ir salūzis automobilis, un kļūst aktuāls jautājums par cita auto iegādi. Tiek noskatīts piecus gadus vecs auto, kas maksā 10 000 eiro.

Izvēle par labu auto līzingam vai auto kredītam ir acīmredzama. Atšķirība starp tiem būs kreditēšanas nosacījumos, procentu likmē un tajā, kas būs auto īpašnieks. Pēc likuma auto līzingu piedāvā salīdzinoši jaunu automašīnu iegādei, kuru vecums nepārsniedz piecus līdz septiņus gadus. Pirmās iemaksas apmērs būs 10 līdz 20%, kredīta likme zemāka nekā auto kredīta gadījumā. Līdz pilnīgai līzinga nomaksai auto īpašnieks būs banka vai līzinga kompānija, bet jūs – auto turētājs. Izmantojot auto kredītu, jūs uzreiz kļūstat par auto īpašnieku (tas kalpo kā kredīta ķīla). Auto kredītam ir augstāka procentu likme, taču nav nepieciešama pirmā iemaksa un KASKO apdrošināšana.

 

Piektā situācija – jebkura neprognozējama situācija. Piemēram, saslimis ģimenes loceklis, kuram nepieciešama dārga ārstēšana, vai arī radusies vajadzība salabot zobus. Dēls saplēsa jaku, steidzami jāiegādājas jauna, taču līdz algai tam naudas nepietiek. Ir salūzis auto, un remontam vajag 300 eiro.

Kad nauda nepieciešama ļoti steidzami, ātri un vienkārši, piemērotākā izeja ir ātrais kredīts. Ja kredītvēsture ir laba, saņemt ātro kredītu var burtiski pusstundas laikā. Der atcerēties, ka ātrais kredīts patiešām ir ātrā naudas palīdzība ekstrēmās situācijās, tādēļ nebūtu prātīgi ar tā palīdzību iegādāties, piemēram, jaunu somiņu vai smaržas. Jāņem vērā, ka ātrā kredīta gadījumā procenti ir lielāki nekā citu kredītu veidu gadījumā un labāk to atdot pēc iespējas ātrāk – mēneša vai divu laikā. Jāatzīmē, ka šobrīd daudzas ātro kredītu kompānijas izsniedz pirmo aizdevumu bez komisijas maksas. Tas nozīmē, ka, aizņemoties 300 eiro uz vienu mēnesi, tādu pašu summu pēc 30 dienām arī atmaksāsiet.

Gudriem.lv,
Raksts ir publicēts Finanšu ziņas, Gudrās informācijas kumosiņš, Gudriem.lv jaunumi.