Biežāk uzdotie jautājumi par patēriņa kredītiem

Kas ir patēriņa kredīts?

Patēriņa kredīts ir aizdevums bez ķīlas. Patēriņa kredīts ir piemērots noteiktam mērķim, pirkumam vai negaidītiem tēriņiem.

Kādas ir galvenās atšķirības starp ātro kredītu un patēriņa kredītu?

Ātrie kredīti ir ļoti populāri un labi pazīstami gandrīz ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Tas ir labs risinājums neparedzētās situācijās, kad nepieciešams steidzami aizņemties papildus naudas līdzekļus. Šādos brīžos, kā pirmais risinājums prātā nāk tieši ātrais kredīts. Sākotnēji varētu likties, ka patēriņa kredīts un ātrais kredīts ir līdzīgi produkti, taču tā nebūt nav. Atšķirībā no ātrajiem kredītiem patēriņa kredītam ir zemākas procentu likmes kā arī garāki naudas atmaksas termiņi, turklāt ir iespējams aizņemties lielākas summas.

Kādas ir galvenās atšķirības starp patēriņa kredītu un kredītlīniju?

Kredītlīnija un patēriņa kredīts ir līdzīgi pēc savām procentu likmēm, aizdevuma summām un termiņiem, taču ir būtiskas nianses, kas šos abus aizdevuma veidus atšķir vienu no otra. Aizņemoties patēriņa kredītu, klientam jau pašā sākuma ir jāizvēlās kredīta summa un atmaksas termiņš, taču naudu no kredītlīnijas iespējams aizņemties pa daļām līdz tiek sasniegts maksimālais kredītlimits. Aizņemšanās pa daļām ir izdevīga, jo procentu maksājumi jāveic tikai par reāli izmantoto naudas summu. Kopumā kredītlīnija ir izdevīga, ja nepieciešami papildus naudas līdzekļi, bet nav zināms, cik būs nepieciešams aizņemties, savukārt, ja kredīta mērķis ir konkrēts pirkums, piemēram, jauns ledusskapis, iespējams, patēriņa kredīts tādā gadījumā būtu optimālāks risinājums.

Kas var pieteikties patēriņa kredītam?

 • Latvijas Republikas iedzīvotāji, kas ir vecāki par 18 gadiem. Jāņem vērā, ka katrs kreditors nosaka minimālo kredīta izsniegšanas vecumu individuāli, tādēļ vairumā gadījumu patēriņa kredīti tiek izsniegti personām, kas ir vecākas par 20 gadiem;
 • Patēriņa kredītam var pieteikties arī nepilsoņi, kuriem ir derīga uzturēšanās atļauja Latvijā;

Kas nepieciešams, lai pieteiktos patēriņa kredītam?

 • Nepieciešama pozitīva kredītvēsture, kā arī nedrīkst būt kavēti maksājumi vai neizpildītas saistības pret citām kredītiestādēm;
 • Nepieciešami oficiāli ienākumi;
 • Jūsu ienākumiem un to stabilitātei jāatbilst kredītdevēja izvirzītajiem kritērijiem, kas katrai kredītiestādei var būt atšķirīgi.
 • Jūsu ikmēneša kredītmaksājumiem nevajadzētu pārsniegt 30% no kopējiem ikmēneša ienākumiem.

Kādus dokumentus nepieciešams iesniegt kreditoram?

 • Personas identitāti apliecinoši dokumenti (pase vai ID karte)
 • Finansiālo stāvokli apliecinoši dokumenti – izziņa no VSAA vai bankas konta pārskats par pēdejiem 3 – 6 mēnešiem.

Vai ir iespējams saņemt patēriņa kredītu, ja ir slikta kredītvēsture?

Lielākā daļa kredītdevēju neizsniedz kredītu cilvēkiem, kuriem ir slikta kredītvēsture.

Vai ir nepieciešama ķīla vai galvojums, lai saņemtu patēriņa kredītu?

Lai saņemtu patēriņa kredītu nav nepieciešama ķīla vai galvojums.

Vai es varu atteikties no saņemtā aizdevuma?

Kredīta ņēmējs 14 (četrpadsmit) dienu laikā drīkst izmanot atteikuma tiesības un atkāpties no kredītlīguma, nesniedzot nekādu pamatojumu. Atteikuma termiņš tiek skaitīts no kredītlīguma spēkā stāšanas dienas, no dienas, kad kreditors ir pārskaitījis kredīta summu uz kredītņēmēja norēķinu kontu, kuru kredītņēmējs ir norādījis kredītiestādei adresētajā kredīta pieteikumā.

Kādos gadījumos patēriņa kredīta piešķiršana var tikt atteikta?

 • Ja persona nav sasniegusi kreditora noteikto minimālo vecumu;
 • Ja personai ir kavēti maksājumi vai slikta kredītvēsture;
 • Ja personai ir nepietiekami lieli ikmēneša ienākumi;
 • Ja personai jau ir pārāk lielas esošas kredītsaistības;
 • Ja pieteikums ir aizpildīts kļūdaini un norādīti neprecīzi personas dati.

Kā salīdzināt dažādus patēriņa kredīta piedāvājumus un izvēlēties sev piemērotāko?

Soļi, kā vajadzētu salīdzināt ātros kredītus:

 • Izvērtējiet priekšlikumus pēc to galvenajiem kritērijiem, piemēram, summa un aizdevuma termiņš, pievērsiet uzmanību arī GPL (gada procentu likme).
 • Ja Jūs ņemat kredītu pirmo reizi, tad pārbaudiet īpašos nosacījumus attiecībā uz pirmo aizdevumu.
 • Izvērtējiet visas akcijas un īpašos piedāvājumus, lai varētu izvēlēties sev piemērotāko kredītu.
 • Uzklikšķiniet uz pogas "Saņemt naudu" un sekojiet aizdevēja norādījumiem.

Kas ir gada procentu likme (GPL)?

Gada procentu likme (GPL) ir ātrā kredīta kopējās izmaksas, kas izteiktas gada procentos no piešķirtās kredīta kopsummas.

Kā aprēķina gada procentu lkmi (GPL)?

Lai aprēķinātu gada procentu likmi, nosaka patērētāja kredīta kopējās izmaksas. Aprēķinot patērētāja kredīta kopējās izmaksas, neņem vērā šādus maksājumus:

 • jebkurus maksājumus, ko patērētājs maksā par kreditēšanas līgumā noteikto patērētāja saistību neizpildi vai nepienācīgu izpildi;
 • maksājumus, izņemot pirkuma cenu, ko patērētājs maksā, iegādājoties preci vai pakalpojumu, neatkarīgi no tā, vai darījums notiek skaidrā naudā vai izmantojot kredītu;
 • Izmaksas, kas saistītas ar tā konta uzturēšanu, kuru izmanto maksājumu veikšanai un kredīta izmaksai, kā arī izmaksas par norēķinu līdzekli, kas izmantots maksājumu veikšanai un kredīta izmaksai, un citas izmaksas, kas saistītas ar maksājumu veikšanu, iekļauj patērētāja kredīta kopējās izmaksās, izņemot gadījumu, ja konta atvēršana ir brīvprātīga un konta izmaksas ir skaidri un atsevišķi norādītas kreditēšanas līgumā vai jebkurā citā ar patērētāju noslēgtā līgumā.

Gada procentu likme tiek aprēķināta izmantojot šādu vienādojumu:
gpl formula , kur
X – gada procentu likme;
m – kredīta izmaksu kopējais skaits;
k – konkrētās kredīta izmaksas kārtas numurs, tātad 1<=k<=m;
Ck – izmaksājamā kredīta k daļas apmērs;
tk – gados un gada daļās izteikts starplaiks starp pirmo kredīta izmaksas datumu un katras nākamās kredīta daļas izmaksas datumu, tātad t1=0;
m' – atmaksas vai izmaksu maksājumu kopējais skaits;
l – konkrētā maksājuma vai izmaksu maksājuma kārtas numurs;
Dl – maksājuma vai izmaksu maksājuma summa;
sl – gados un gada daļās izteikts starplaiks starp pirmās kredīta izņemšanas datumu un katra kredīta atmaksas maksājuma vai izmaksu maksājuma datumu.
Aprakstā skatāmais vienādojums ir pamata vienādojums pēc kura var noteikt, un izmaksu ekvivalenci starp esošo aizdevumu un esošo izmaksu kopējo skaitu.
Informācija balstīta uz Noteikumiem par patērētāja kreditēšanu un ņemta no portāla likumi.lv

Vai aizdevuma procentu likme var mainīties?

Vairumā gadījumu procentu likme ir nemainīga visu līguma atmaksas termiņu, taču, lai gūtu pilnīgu pārliecību par kredīta procentu likmi un citiem nosacījumiem ir nepieciešams rūpīgi iepazīties ar kredīta līguma nosacījumiem pirms tā parakstīšanas.

Ko darīt, ja rodas grūtības ar aizdevuma atmaksu?

Ja rodas grūtības ar ikmēneša maksājumu veikšanu, nekavējoties sazināties ar savu kredītdevēju, lai rastu piemērotāko risinājumu konkrētajā situācijā.

Kādas ir sekas kredīta maksājumu neveikšanai?

Maksājumu neveikšana var radīt kredīta ņēmējam nopietnas sekas (piemēram, parādu piedziņas vēršana uz nekustamo īpašumu, to pārdodot) un apgrūtināt kredīta saņemšanu nākotnē.